30.12.2011 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei în prima zi a noului an

Biroul de Presa | 30 decembrie 2011

Duminică, 1 ianuarie 2012 (Duminica dinaintea Botezului Domnului, prăznuirea Tăierii împrejur cea după Trup a Domnului şi a Sfântului Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareii Capadociei), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei va săvârşi Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului …..Citeste mai departe

29.12.2011 – 2012 – Anul omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor în Patriarhia Română

Biroul de Presa | 29 decembrie 2011

Biroul de presă al Patriarhiei Române ne informează:
La iniţiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în şedinţa de lucru din 17 februarie 2011, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat ca anul 2012 să fie declarat Anul omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor în Patriarhia Română.
În acest sens, Cancelaria Sfântului Sinod a elaborat …..Citeste mai departe

29.12.2011 – Retospectiva 2011: Canonozări şi alegeri de ierarhi în Patriarhia Română

Biroul de Presa | 29 decembrie 2011

În 2011, calendarul nostru s-a îmbogăţit cu trei sfinţi români: Cuviosul Irodion de la Lainici, Sfântul mitropolit Andrei Şaguna şi Sfântul mitropolit Simeon Ştefan. De asemenea, au avut loc şi evenimente ce au vizat structura Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române prin alegerea a trei noi ierarhi.
În 2011 au avut loc în Patriarhia Română …..Citeste mai departe

29.12.2011 – Tudor Gheorghe a primit titlul de Doctor Honoris Causa al Universităţii din Craiova

Biroul de Presa | 29 decembrie 2011

Evenimentul a avut loc miercuri, 28 decembrie în Sala Albastră a Universităţii din Craiova. Titlul de Doctor Honoris Causa a fost acordat maestrului Tudor Gheorghe în semn de recunoaştere pentru contribuţia sa la promovarea şi dezvoltarea culturii româneşti. Printre invitaţii care au luat loc la prezidiul manifestării s-a numărat şi Înalt Preasfinţitul Părinte Acad. …..Citeste mai departe

28.12.2011 – Praznicul Sfântului Arhidiacon Ştefan în Cetatea Băniei

Biroul de Presa | 28 decembrie 2011

Credincioşii din cartierul craiovean Lunca Jiului au fost prezenţi marţi, 27 decembrie, în număr mare, la hramul bisericii parohiale închinate Sfântului Arhidiacon Ştefan. Sfânta Liturghie a fost oficiată cu acest prilej de Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

La finalul slujbei religioase, IPS Irineu …..Citeste mai departe