31.01.2011 – Ziua ocrotitorilor învăţământului teologic în Mitropolia Olteniei: Sobor de arhierei la Catedrala „Madona Dudu” din Craiova

Biroul de Presa | 31 ianuarie 2011

Duminică, 30 ianuarie Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei, Mitropolitul Olteniei şi Decanul Facultăţii de Teologie din Craiova, a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala „Madona Dudu” din Craiova, alături de membrii Sinodului Mitropolitan, cu ocazia hramului Sfinţilor Trei Ierarhi.

Manifestările dedicate Sfinţilor Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur, au …..Citeste mai departe

28.01.2011 – Locașuri de cult cu valoare de patrimoniu în Arhiepiscopia Craiovei: Biserica „Cocoanei” de la Frasinu

Biroul de Presa | 28 ianuarie 2011

Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din localitatea gorjeană Frasinu a fost ridicată în anul 1817 de o familie boierească. A fost îngrijită şi înfrumuseţată de Aristică Schileru, fiul celebrului „deoutat ţăran”, Dincă Schileru. Astăzi, biserica declarată monument istoric are nevoie de reparaţii pentru a putea redobândi strălucirea de altă dată.
 Comuna gojeană Vladimir …..Citeste mai departe

26.01.2011 – Sărbătoarea Sfântului Grigorie Teologul în Arhiepiscopie Craiovei: Hram de tradiţie la Seminarul Teologic

Biroul de Presa | 26 ianuarie 2011

Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova şi-a serbat ocrotitorul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

Sărbătoarea Sfântului Grigorie Teologul, hramul Seminarului Teologic din Craiova, a început de luni seara, prin slujba Vecerniei unită cu Litia, în …..Citeste mai departe

24.01.2011 – Tinerii – nădejdea unei Parohiei doljene Predeşti: ATCO „Emanuel” la momentul bilanţului

Biroul de Presa | 24 ianuarie 2011

Asociaţia Tinerilor Creştin Ortodocşi (ATCO) din Partohia doljeană Predeşti a împlinit anul acesta şapte ani de existenţă. Alături de preotul Tuiu Stancu, tinerii desfăşoară numeroase activităţi cu caracter educativ, catehetic şi chiar misionar.
             În activitatea celor 35 de tineri, membrii ATCO Predeşti, accentul cade pe conștientizarea comportamentului propriu, apropierea de Sfintele Taine ale Bisericii, …..Citeste mai departe

24.01.2011 – Adunarea Eparhială convocată în şedinţă de lucru la Craiova: Momentul bilanţului pentru anul 2010

Biroul de Presa | 24 ianuarie 2011

Membrii Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Craiovei s-au întrunit în şedinţă de lucru pentru aprobarea bilanţului activităţilor pe anul 2010. Şedinţa a fost prezidată de Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.
             Întâlnirea a avut loc, sâmbătă, 22 ianuarie, în sala de festivităţi a centrului eparhial din Craiova şi a fost precedată de …..Citeste mai departe