30.08.2012 – Praznicul „Tăierii capului Sfântului Ioan Botezătorul” la Mănăstirea Cămărăşasca: „În jertfa sa Sfântul Ioan nu dispreţuieşte lumea, ci doreşte să o facă mai bună”

Biroul de Presa | 30 august 2012

În ziua de prăznuire a „Tăierii capului Sfântului Ioan Botezătorul”, Mănăstirera Cămărăşasca, din Protoieria Târgu-Cărbuneşti, judeţul Gorj, şi-a serbat hramul. Cu acest prilej, câteva sute de credincioşi au participat la Sfânta Liturghie, oficiată de Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi.

La finalul …..Citeste mai departe

29.08.2012 – SONFR Craiova alături de bolnavii Spitalului din Turceni: O tradiţie a cercetării celor în suferinţă

Biroul de Presa | 29 august 2012

Bolnavii cu afecţiuni psihice, internaţi la Spitalul Orăşenesc Turceni, judeţul Gorj, au primit alimente din partea Societăţii Ortodoxe Naţionale a Femeilor Române (SONFR), filiala Craiova. Activitatea a avut loc marţi, 28 august, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

Vizitarea bolnavilor de la Turceni de ceătre membrelor SONFR face parte dintr-o …..Citeste mai departe

28.08.2012 – Mănăstirea „Cămărăşasca” îşi serbează hramul

Biroul de Presa | 28 august 2012

Credincioşii gorjeni sunt aşteptaţi maine, de Praznicul „Tăierii capului Sfântului Ioan Botezătorul”la hramul Mănăstirii Cămărăşasca, în Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj. Sfânta Liturghie va fi oficiată de IPS Părinte Irineu, alături de un sobor de preoţi şi diaconi.
Cinstitul aşezământ a fost ctitorit în anul 1780 de către polcovnicul Mihail Colţescu, în timpul voievodului Alexandru …..Citeste mai departe

28.08.2012 – Trei arhierei au sfinţit Biserica „Sfântul Ilie”, de la Schitul de Sus: Un nou locaş de închinare în Episcopia Severinului şi Strehaiei

Biroul de Presa | 28 august 2012

Monahismul mehedinţean a primit, în cea de a XII-a Duminică de după Rusalii, încă un locaş de închinare. Biserica „Sfântul Ilie Tezviteanul” de la Schitul de Sus, al Mănăstiri Topolniţa, a fost sfinţit la opt ani de la temeluire.

Sute de credincioşi mehedinţeni au luat parte la slujba de târnosire a Bisericii „Sfântul Mare Prooroc …..Citeste mai departe

24.08.2012 – IPS Părinte Mitropolit Irineu va târnosi Biserica de la Schitul de Sus, Mehedinţi

Biroul de Presa | 24 august 2012

Duminică, 26 august, Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii şi slujba de sfinţire a Bisericii „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” de la Schitul de Sus, Parohia Izvorul Bârzii, judeţul Mehedinţi, împreună cu un sobor de arhierei, preoţi şi diaconi. Vor sluji, alături de Mitropolitul Olteniei, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, …..Citeste mai departe