30.09.2014 – Sărbătorile lunii octombrie

Biroul de Presa | 30 septembrie 2014

Octombrie este o lună binecuvântată de pomenirea unor sfinţi la care credincioşii creştin ortodocşi români au mare evlavie. O punte nevăzută a sfinţeniei leagă patru regiuni istorice ale României, sub sfântul Acoperământ al Preasfintei Născătoare de Dumnezeu pe care îl prăznuim în fiecare an la 1 octombrie.
        Astfel, pe 14 septembrie este cinstită Sfânta …..Citeste mai departe

30.09.2014 – Şedinţa de constituire a Adunării Naţionale Bisericeşti

Biroul de Presa | 30 septembrie 2014

La Centrul cultural-social „Iustin Patriarhul“ din Bucureşti a avut loc ieri, 29 septembrie, şedinţa de constituire a Adunării Naţionale Bisericeşti (ANB) pentru perioada 2014-2018, condusă de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. În cadrul şedinţei au fost validate mandatele reprezentanţilor clerici şi mireni ai eparhiilor Bisericii Ortodoxe Române în ANB.
      Luni dimineaţa, membrii …..Citeste mai departe

29.09.2014 – IPS Părinte Irineu a sfinţit Biserica „Sfântul Antim Ivireanu” din Târgu Cărbuneşti

Biroul de Presa | 29 septembrie 2014

În Duminica a XVIII-a de după Rusalii Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a fost prezent în mijlocul credincioşilor gorjeni din Târgu Cărbuneşti. Bucuria primirii IPS Părinte în parohia închinată „Sfântului Antim Ivireanul”, din Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj, a fost împlinită de slujba de sfinţire a noului locaş de închinare şi …..Citeste mai departe

29.09.2014 – Înaltpreasfințitul Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, a trecut la Domnul, în seara zilei de 28 septembrie 2014

Biroul de Presa | 29 septembrie 2014

Înaltpreasfințitul Părinte Nicolae s-a născut la data de 21 noiembrie 1923 în municipiul Caransebeș.
Între anii 1934-1942 a urmat școala elementară și liceul în Caransebeș.
A fost student la Facultatea de Teologie din București între anii 1942-1946.
În anul 1943 a fost hirotonit diacon celibatar de către episcopul Veniamin Nistor al Caransebeșului.
După absolvirea facultății s-a înscris la …..Citeste mai departe

27.09.2014 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Biroul de Presa | 27 septembrie 2014

În Duminica a XVIII – a după Rusalii (28 septembrie), Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de sfinţire a Bisericii „Sfântul Ierarh Antim Ivireanul” din oraşul Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj.
Sâmbătă, 27 septembrie, de hramul Sfântului Antim Ivireanul, Înaltpresfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie, alături de Preasfinţitul Părinte …..Citeste mai departe