30.09.2015 – Prelungire perioadă depunere dosare în vederea ocupării postului de preot paroh de la Parohia Miluta – Protoieria Tg Jiu Sud

Biroul de Presa | 30 septembrie 2015

În urma şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 25.09.2015 s-a hotărât prelungirea perioadei pentru depunerea dosarelor în vederea ocupării postului de preot paroh de la Parohia Miluta, Protoieria Tg Jiu Sud, cu 210 de familii, categoria III A. Parohia are casă parohială.

30.09.2015 – Prelungire perioadă depunere dosare în vederea ocupării postului de preot II de la Parohia Izv. Tămăduirii – Calafat.

Biroul de Presa | 30 septembrie 2015

În urma şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 25.09.2015 s-a hotărât prelungirea perioadei pentru depunerea dosarelor în vederea ocupării postului de preot II de la Parohia Izvorul Tămăduirii din Calafat. Parohia este de categoria I A, cu 800 de familii.
Dosarele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare la concurs …..Citeste mai departe

28.09.2015 – Cuvânt de învățătură la Duminica a XVIII-a de după Rusalii: Lucrarea Cuvântului dumnezeiesc înlăuntrul nostru

Biroul de Presa | 28 septembrie 2015

În Sfânta Evanghelie, Sfântul Evanghelist Luca ne isto­ri­seş­te o minune pe care Mân­tu­i­torul Iisus Hristos a săvârşit-o înaintea Sfinţilor Apostoli la Marea Tiberiadei. În partea Galileii, în nordul Israelului, la lacul Ghenizaret, Mântuitorul Iisus Hristos a venit şi a văzut trase lângă mal două bărci, două corăbii, după cum ne spune Sfântul Evanghelist.
Mai întâi, …..Citeste mai departe

28.09.2015 – Comunicat de Presa

Biroul de Presa | 28 septembrie 2015

Comunicat de presa – INSCRIEREA LA ORA DE RELIGIE

25.09.2015 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Biroul de Presa | 25 septembrie 2015

În Duminica a 18 – a după Rusalii (27 septembrie 2015), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae”, filie a Parohiei Melineşti, Protoieria Craiova Nord, judeţul Dolj.
Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji împreună cu Preasfinţitul Părinte Emilian …..Citeste mai departe