30.10.2015 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Biroul de Presa | 30 octombrie 2015

Sâmbătă, 31 octombrie, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de sfinţire a Bisericii „Naşterea Maicii Domnului” din Parohia Piţicu, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj.
În Duminica a 22 – a după Rusalii (1 noiembrie 2015), Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfânta …..Citeste mai departe

30.10.2015 – Post clerical vacant în Protoieria Craiova Nord

Biroul de Presa | 30 octombrie 2015

În urma şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 30.10.2015 s-a hotărât scoaterea la concurs a postului vacant de preot III de la Parohia Postelnicu Fir, Protoieria Craiova Nord, cu 5000 de familii, categoria I A.
Dosarele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare la concurs se depun la Sectorul Administrativ …..Citeste mai departe

30.10.2015 – Simpozionul internaţional despre semnificaţiile luminii

Biroul de Presa | 30 octombrie 2015

Facultatea de Teologie din Craiova participă în această perioadă la proiectul cultural „Zilele spirituale ale oraşului Craiova”, organizat de Arhiepiscopia Craiovei, în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „Alexandru şi Aristia Aman”. Prima activitate de amvergură organizată în acest context a fost Simpozionul internaţional „Lumina şi semnificaţiile ei în teologia şi spiritualitatea ortodoxă”, care a avut …..Citeste mai departe

30.10.2015 – Procesiune religioasă la operele lui Brâncuşi din Târgu-Jiu

Biroul de Presa | 30 octombrie 2015

Centrul municipiului Târgu-Jiu a fost, de praznicul Sfântului Preacuviosului Părintelui nostru Dimitrie cel Nou, gazda unei procesiuni religioase şi militare de amvergură. Evenimentul a făcut parte dintr-un complex de manifestări prilejuite de aniversarea a 77 de ani de la inaugurarea Ansamblului sculptural brâncuşian.
Procesiunea religioasă şi militară a debutat la Masa Tăcerii din Parcul …..Citeste mai departe

27.10.2015 – ZILELE SPIRITUALE ALE ORAŞULUI CRAIOVA

Biroul de Presa | 27 octombrie 2015