30.08.2016 – Sfinte Liturghii Arhiereşti în Arhiepiscopia Craiovei

Biroul de Presa | 30 august 2016

Începând de duminică, 28 august, socotită în calendarul Bisericii noastre drept a 10-a după Rusalii, continuând mai apoi luni, 29 august, cu sărbătoarea praznicului „Tăierea cinstitului cap al Sfântului Ioan Botezătorul”, credincioşii olteni şi-au plecat genunchii la rugăciune, mulţumind lui Dumnezeu pentru toate.
Două locaşuri de închinare din judeţul Gorj au îmbrăcat straie de sărbătoare …..Citeste mai departe

30.08.2016 – Tabăra internaţională „Matrice culturală şi spirituală românească”, la Mănăstirea Tismana

Biroul de Presa | 30 august 2016

Mănăstirea Tismana găzduieşte în perioada 27 august – 2 septembrie cea de a doua serie a taberei internaţionale „Matrice culturală şi spirituală românească”. Întâlnirea, aflată la prima ediţie, adună mai mulţi tineri din regiunile istorice învecinate ţării noastre, fiind rodul unui frumos parteneriat între Arhiepiscopia Craiovei şi Institutul Cultural Român (ICR).

În  perioada  27 august – …..Citeste mai departe

30.08.2016 – Activităţi catehetice în Arhiepiscopia Craiovei: Un nou grup de tineri, la Biserica „Brânduşa” din Craiova

Biroul de Presa | 30 august 2016

De câteva luni, la Parohia „Sfântul Nicolae” – Brânduşa din Craiova au fost reluate activităţile cu tinerii. După o scurtă pauză, curtea sfântului locaş vibrează frumos de suflul tineresc, sădit în mintea şi inima membrilor grupului parohial de preotul Gabriel Sorescu.
Parohia Brânduşa din Craiova a redevenit loc de întâlnire pentru câteva zeci de tineri, …..Citeste mai departe

30.08.2016 – REZULTATE

Rezultate Paroh Valea Pojarului
Rezultate preot II Parohia Ungureni Craiova
Rezultate Dobridor
Rezultate Pr II Izvorul Tamaduirii – Calafat
Rezultate Schela

30.08.2016 – Post clerical vacant în Protoieria Craiova Sud

Biroul de Presa | 30 august 2016

În urma şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 26.08.2016, s-a hotărât scoaterea la concurs a postului de preot II de la Parohia Prapor, cu 400 de familii, categoria II A.
Dosarele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare la concurs se depun la Sectorul Administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei, în perioada …..Citeste mai departe