31.10.2016 – IPS Justinian a trecut la cele veșnice

Biroul de Presa | 31 octombrie 2016

Înaltpreasfințitul Părinte Justinian, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a trecut la cele veșnice astăzi, 30 octombrie 2016. În seara zilei de sâmbătă, 29 octombrie 2016, Înaltpreasfinția Sa a suferit un infarct miocardic și a fost internat la Spitalul Județean de Urgență (SJU) Baia Mare.
Ierarhul s-a născut la 28 mai 1921, în satul Plopiș din județul …..Citeste mai departe

31.10.2016 – Zilele spirituale ale oraşului Craiova”, la cea de a doua ediţie

Biroul de Presa | 31 octombrie 2016

În perioada 24 octombrie – 1 noiembrie, Cetatea Băniei a găzduit o serie de activităţi culturale şi duhovniceşti, aşezate sub genericul „Zilele spirituale ale oraşului Craiova”. Proiectul, aflat anul acesta la cea de a doua ediţie, se desfăşoară cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Irineu, având în centru praznicul Sfântului Mare Mucenic Dmitrie, ocrotitorul Catedralei …..Citeste mai departe

31.10.2016 – Sfântă Liturghie Arhierească în Protopopiatul Târgu Cărbuneşti: Bucurii duhovniceşti pentru parohienii din Grui Sohodol

Biroul de Presa | 31 octombrie 2016

În cea de a XXII-a Duminica de după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a săvâşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul credincioşilor din Parohia Grui Sohodol, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj. Cu acest prilej a fost săvârşită şi slujba de sfinţire a Bisericii „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”.

Credincioşii din …..Citeste mai departe

31.10.2016 – A fost lansată monografia “Biserica Sfinţii Arhangheli” a istoricului Toma Rădulescu

Biroul de Presa | 30 octombrie 2016

Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Craiova a găzduit vineri, 28 octombrie, lansarea a monografiei sfântului locaș, intitulată “Biserica Sfinţii Arhangheli”, scrisă de istoricul prof. dr. Toma Rădulescu. La eveniment au fost prezente personalități culturale, preoți și enoriași ai Parohei, fiind moderat de lect.univ. pr. Ion Resceanu, de la Parohia Mântuleasa.

„Cartea este …..Citeste mai departe

28.10.2016 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Biroul de Presa | 28 octombrie 2016

În Duminica a 22-a după Rusalii (30 octombrie 2016), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi  Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii  “Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Parohia Gruiu Sohodol, comuna Baia de Fier, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj.
Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala Patriarhală …..Citeste mai departe