21.02.2017 – Activităţi interactive în centrele de zi ale Arhiepiscopiei Craiovei: Proiecte noi pentru copiii de la „Aripi de lumină” şi „Best Life”

Biroul de Presa | 21 februarie 2017

Școala Gimnazială Robănești, judeţul Dolj, a găzduit săptămâna trecută două sesiuni de informare organizate de specialiști ai Centrului pentru copii „Aripi de Lumină” al Arhiepiscopiei Craiovei. În activitate au fost antrenați copii, beneficiari ai serviciilor sociale oferite în cadrul Centrului, cât și părinții acestora. Tot săptămâna trecută, Centrul social multifuncțional pentru copii „Best Life” …..Citeste mai departe

20.02.2017 – Post clerical vacant în Protoieria Craiova Nord

Biroul de Presa | 20 februarie 2017

În urma şedinţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 17.02.2017 s-a hotărât scoaterea la concurs a postului vacant de preot paroh de la Parohia Bâlta, Protoieria Craiova Nord, cu 250 de familii, categoria II B.
Dosarele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare la concurs se depun la Sectorul Administrativ al Arhiepiscopiei …..Citeste mai departe

20.02.2017 – Sfântă Liturghie Arhierească la Mănăstirea Crasna, în judeţul Gorj

Biroul de Presa | 20 februarie 2017

În Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi (a Lăsatului sec de carne), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Crasna din judeţul Gorj, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Obştea Mănăstirii Crasna din judeţul Gorj şi credincioşii din această localitate situată la poalele munţilor Parâng, într-un …..Citeste mai departe

20.02.2017 – Constantin Brâncuşi – 141 de ani de la naştere

Biroul de Presa | 20 februarie 2017

Marele artist Constantin Brâncuşi a fost serbat vineri, 17 ianuarie, în judeţul natal, la împlinirea a 141 de ani de la naştere. În acest sens, au fost organizate în municipiul Târgu-Jiu o serie de activităţi şi evenimente festive, la care au luat parte personalităţi reputate din domeniul culturii şi artei.
Ca în fiecare an, municipiul …..Citeste mai departe

17.02.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Biroul de Presa | 17 februarie 2017

În Duminica Lăsatului sec de carne (a Înfricoşătoarei Judecăţi, 19 februarie 2017), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mănăstirea Crasna din judeţul Gorj.
Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji …..Citeste mai departe