18.01.2017 – Bucurii duhovniceşti de praznicul Sfântului Antonie cel Mare: Hramuri de tradiţie în Oltenia

Biroul de Presa | 17 ianuarie 2017

Sfântul Antonie cel Mare a fost prăznuit marţi, 17 ianuarie, în mai multe mănăstiri şi biserici din Oltenia. Părintele monahilor a adunat sute de credincioşi la sfintele altare, aducând prinos de rugăciune şi cugetare duhovnicească pentru cel ce s-a războit cu patimile şi duhurile nevăzute.

Mai multe mănăstiri şi biserici de mir din Oltenia …..Citeste mai departe

16.01.2017 – IPS Părinte Mitropolit Irineu a slujit la Paraclisul mitropolitan „Sf. Treime” din Craiova

Biroul de Presa | 16 ianuarie 2017

În cea de a XXIX – a Duminică de după Rusalii, a „celor zece leproşi”, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a săvârşit Sfânta Liturghie la Altarul Paraclisului Mitropolitan „Sfânta Treime” din Craiova.
Peste două sute de credincioşi au participat duminică, 15 ianuarie, la Sfânta Liturghie Arhierească, săvârşită de către IPS Părinte Mitropolit …..Citeste mai departe

16.01.2017 – REZULTATE

Rezultat preot II Runcu

16.01.2017 – Prelungire perioadă depunere dosare în vederea ocupării postului de preot paroh de la Parohia Călugărei, Protoieria Băileşti

Biroul de Presa | 16 ianuarie 2017

În urma şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 13.01.2017 s-a hotărât prelungirea perioadei pentru depunerea dosarelor în vederea ocupării postului de preot paroh de la  Parohia Călugărei, Protoieria Băileşti.
Parohia Călugărei are 250 de familii, categoria III B.
Dosarele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare la concurs se depun la …..Citeste mai departe

13.01.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Biroul de Presa | 13 ianuarie 2017

În Duminica a 29-a după Rusalii (a celor zece leproşi, 15 ianuarie 2017), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul mitropolitan „Sfânta Treime” din Craiova.
Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală “Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, …..Citeste mai departe