05.01.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Praznicul Botezul Domnului (Boboteaza) – 6 ianuarie 2017
Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de sfinţire a Aghiasmei Mari la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.
Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul …..Citeste mai departe

05.01.2017 – Praznicul Sfântului Ioan Botezătorul în Oltenia: Biserici şi mănăstiri în haină de sarbatoare

Biroul de Presa | 5 ianuarie 2017

Sfântul Ioan Botezătoru, Înainte Mergătorul Mântuitorului, va fi cinstit mâine în mai multe biserici şi mănăstiri din Oltenia, care îşi vor serba hramul. În Cetatea Băniei, în cinstea sfântului au fost ridicate nu mai puţin de trei sfinte locaşuri de închinate: Sfântul Ioan Hera, Sfântul Ioan – Craioviţa şi Sfântul Ioan-Brestei.
În fiecare an, de …..Citeste mai departe

05.01.2017 – Din viţa parohiilor oltene: Activităţi vechi şi noi la Brânduşa

Biroul de Presa | 5 ianuarie 2017

La început de nou an, Parohia „Sfântul Nicolae” – Brânduşa din Craiova a făcut bilanţul activităţilor culturale, filantropice şi pastorale desfăşurate în ultima lună a anului trecut. Realizările lui 2016 au apărut detaliat în „Agenda Ortodoxă”, revistă parohială distribuită graturit în fiecare săptămână în cuprinsul parohiei.

Ultimele activităţi cultarale, filantropice, sociale şi pastorale în …..Citeste mai departe