30.06.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Biroul de Presa | 30 iunie 2017

În Duminica a 4-a după Rusalii, 2 iulie 2017 (Vindecarea slugii sutaşului, Matei 8, 5-13), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Parohia Scoarţa, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj.
Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Mănăstirea Surpatele, judeţul Vâlcea, …..Citeste mai departe

30.06.2017 – REZULTATE

Rezultat TJS Ceauru preot II

30.06.2017 – Post clerical vacant în Protoieria Băileşti

Biroul de Presa | 30 iunie 2017

În urma şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 30.06.2017 s-a hotărât scoaterea la concurs a postului de preot II de la Parohia Moţăţei I, Protoieria Băileşti, cu 580 de familii, categoria I B.
Dosarele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare la concurs se depun la Sectorul Administrativ al Arhiepiscopiei …..Citeste mai departe

30.06.2017 – Post clerical vacant în Protoieria Tg. Jiu Sud

Biroul de Presa | 30 iunie 2017

În urma şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 30.06.2017 s-a hotărât scoaterea la concurs a postului de preot paroh de la Parohia Budieni, Protoieria Tg. Jiu Sud, cu 380 de familii, categoria II A.

30.06.2017 – Proiecte culturale în Cetatea Băniei: Muzeul „Cărţii şi Exilului Românesc”

Biroul de Presa | 30 iunie 2017

Municipiul Craiova va avea în curând un Muzeu închinat „Cărţii şi Exilului Românesc”. Locaţia aleasă pentru implementarea proiectului este monument istoric, care a aparţinut vechii familii boiereşti Cornetti.
Săptămâna trecută, reprezentanţii celor mai importante instituţii culturale şi administrative din Cetatea Băniei s-au întrunit pentru a pune la punct proiectul de organizare a unui nou …..Citeste mai departe