29.09.2017 – Slujirile ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Biroul de Presa | 30 septembrie 2017

Sâmbătă, 30 septembrie 2017, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Parohia Racoviţa, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj.
În Duminica a 19-a după Rusalii (Predica de pe munte – iubirea vrăjmaşilor, Luca 6, 31-36) şi praznicul „Acoperământul Maicii Domnului”, 1 …..Citeste mai departe

29.09.2017 – Cardinalul Leonardo Sandri în vizită la Patriarhia Română

Biroul de Presa | 30 septembrie 2017

În ziua de 29 septembrie 2017, la Palatul Patriarhiei, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel l-a primit pe Eminența Sa Cardinalul Leonardo Sandri, Prefectul Congregației pentru Bisericile Orientale, aflat într-o vizită oficială în țara noastră. La întrevedere a mai participat și Excelența Sa Monseniorul Miguel Maury Buendía, Nunțiul Apostolic în România.
Eminenţa Sa Cardinalul Leonardo Sandri și-a …..Citeste mai departe

29.09.2017 – Şcoala Gimnazială „Nicolae Romanescu” lansează programul „Şcoala după Şcoală”

Biroul de Presa | 30 septembrie 2017

Şcoala Gimnazială „Nicolae Romanescu” Craiova, local B, str. Vântului, nr. 3, găzduieşte luni, 2 octombrie, începând cu orele 10, deschiderea oficială a programului “Şcoala după Şcoală”.
Activitatea este organizată de către Şcoala Gimnazială „Nicolae Romanescu” în parteneriat cu Primăria Craiova, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, Palatul Copiilor Craiova, Asociaţia Terre des homes, Asociaţia Nicolae Romanescu …..Citeste mai departe

29.09.2017 – Posturi clericale vacante în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei

Biroul de Presa | 29 septembrie 2017

În urma şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 29.09.2017 s-a hotărât prelungirea perioadei de depunere a dosarelor pentru ocuparea următoarelor posturi clericale vacante:

Postul de preot paroh la Parohia Bucovicior, Protoieria Craiova Nord, cu 170 de familii, categoria II C;
Postul de preot paroh la Parohia Călugărei, Protoieria Băileşti, cu …..Citeste mai departe

29.09.2017 – Rezultate

Biroul de Presa | 29 septembrie 2017