02.12.2017 – COMUNICAT DE PRESA

Biroul de Presa | 2 decembrie 2017

Cuvântul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române la Şedinţă solemnă cu participarea Întâistătătorilor şi delegaţiilor Bisericilor Ortodoxe Autocefale, Moscova, 2 decembrie 2017:
Comuniune fraternă şi coresponsabilitate misionară

Ne aflăm astăzi la Moscova pentru a marca împreună împlinirea a 100 de ani de la restabilirea patriarhatului în Biserica Ortodoxă Rusă (1917-2017).
Instituţia patriarhatului în Biserică …..Citeste mai departe

02.12.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Biroul de Presa | 2 decembrie 2017

În Duminica a 31-a după Rusalii (Vindecarea orbului din Ierihon, Luca 18, 35-43), 3 decembrie 2017, Înaltpreasfinţitul Părinte  Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va  săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica “Sfântul Apostol Andrei” din Craiova, cartierul Craioviţa Nouă.
Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală cu hramurile “Învierea Domnului” şi …..Citeste mai departe

02.12.2017 – Ceremonial militar-religios de Ziua Naţională, la Craiova: “Unirea adevărată este numai în credinţă”

Biroul de Presa | 2 decembrie 2017

Ziua Naţională a României a debutat la Craiova cu Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în paraclisele mitropolitane şi bisericile parohiale, în cadrul căreia a fost săvârşită şi slujba de Te Deum pentru eroii neamului care au înfăptuit unirea naţională a românilor. A urmat, de la ora 10.00, tradiţionalul ceremonial militar-religios care a adunat mii de …..Citeste mai departe