04.05.2018 – IPS Irineu va resfinţi duminică biserica din Logreşti-Moşteni, judeţul Gorj

Biroul de Presa | 4 mai 2018

În Duminica a 5-a după Sfintele Paşti (a Samarinencii, Ioan 4, 5-42), 6 mai 2018, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii “Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Parohia Logreşti-Moşteni, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj.

04.05.2018 – Proiecte sociale în Arhiepiscopia Craiovei: Noi activități pentru copiii Centrului „Aripi de Lumină”

Biroul de Presa | 4 mai 2018

Centrul pentru copii „Aripi de Lumină” a dezvoltat în această perioadă programe recreativ – educaționale pentru 40 de copii din localitățile doljene Rast și Balasan, cât și pentru aproape 50 de copii din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Dolj, Complexele de Servicii Specializate Copii 1 Mai I și II, Centrul …..Citeste mai departe

04.05.2018 – Sărbătoare aleasă în Mănăstirea Lainici: Şapte ani de la canonizarea Sf. Irodion

Biroul de Presa | 4 mai 2018

Bucuria împărtăşită de prăznuirea Sfântului Irodion de la Lainici a adunat în duh de rugăciune creştini din cele două provincii istorice ale României, Oltenia şi Transilvania. Sărbătoarea a fost împodobită cu Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, săvârşită la Altarul de vară al mănăstirii.

Au trecut şapte ani de la trecerea în rândul sfinţilor a cuviosului părinte …..Citeste mai departe

04.05.2018 – REZULTATE

CVS Dabuleni I 04.05.2018

04.05.2018 – Post clerical vacant în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei

Biroul de Presa | 4 mai 2018

În urma şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 04.05.2018 s-a hotărât scoaterea la concurs a postului clerical vacant de preot paroh la Parohia Bechet II, Protoieria Craiova Sud, cu 600 de familii, categoria I C.
Dosarele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare la concurs se depun la Sectorul Administrativ …..Citeste mai departe