06.09.2018 – Comunicat de presă

Biroul de Presa | 6 septembrie 2018

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Simpozionul teologic internațional „Dumitru Stăniloae și Hans Urs von Balthasar despre Părinții Bisericii (Sfântul Maxim Mărturisitorul)”, organizat la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București, în perioada 06-08 septembrie 2018:

Doi mari teologi europeni admiratori ai
Sfântului Maxim Mărturisitorul

Contribuția Facultății de …..Citeste mai departe

06.09.2018 – Cursurile pastorale de la Tismana, la final: „Aceste întâlniri se încadrează în viaţa şi slujirea noastră pastorală”

Biroul de Presa | 6 septembrie 2018

Cursurile clericale pentru definitivat şi gradul II în preoţie, organizate la Mănăstirea Tismana, au ajuns săptămâna aceasta la final. Momentul de încheiere a fost marcat prin tradiţionalul concert de muzică bisericească, pregătit de cursanţi sub coordonarea părinţilor profesori. La eveniment au luat parte: Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, …..Citeste mai departe