16.09.2019 – Absolvenţii Facultăţii de Teologie din Craiova au depus jurământul

| 16 septembrie 2019

Peste 30 de absolvenţi ai Facultăţii de Teologie din Craiova, de la Secţia de Teologie Pastorală, au depus jurământul de credinţă la finele săptămânii trecute. Evenimentul a avut loc în Paraclisul cu hramul „Sfinţii Mucenici Serghie şi Vah” din incinta facultăţii, de pe strada Brestei, nr. 24.
                După săvârşirea slujbei de Te-Deum în Paraclisul „Sfinţilor …..Citeste mai departe

16.09.2019 – Sfințire de biserică și liturghie arhierească în Parohia Turburea, din Protoieria Târgu Cărbunești

| 16 septembrie 2019

În Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, la data de 15 septembrie 2019, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit slujba de sfințire a bisericii cu hramul „Soborul Sf. Proroc Ioan Botezătorul”, urmată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în Parohia Turburea, din Protoieria Târgu Cărbunești.

În cuvântul de mulțumire și de întărire în credință, …..Citeste mai departe

16.09.2019 – Slujbă de resfințire și liturghie arhierească în Parohia Bădoși, Protoieria Craiova Sud

| 16 septembrie 2019

Sâmbătă, 14 septembrie 2019, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit slujba de resfințire a bisericii cu hramurile „Sf. Ier. Nicolae” și „Înălțarea Sfintei Cruci”, urmată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în Parohia Bădoși, din Protoieria Craiova Sud. Pentru implicarea în lucrările de înfrumusețare ale lăcașului, părintele Popescu Gheorghe a fost ridicat …..Citeste mai departe

13.09.2019 – Programul slujirilor arhierești ale Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei

| 13 septembrie 2019

Sâmbătă, 14 septembrie 2019, în ziua de prăznuire pentru „Înălțarea Sfintei Cruci”, Înaltpreasfințitul Dr. IRINEU, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, va săvârși Slujba de resfințire a bisericii cu hramurile „Sf. Ier. Nicolae” și „Înălțarea Sfintei Cruci”, urmată de  Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în localitatea Bratovoești, Bădoși, Protoieria Craiova Sud.
În Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, la …..Citeste mai departe

13.09.2019 – Posturi clericale vacante în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei

| 13 septembrie 2019

În urma şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 13.09.2019 s-a hotărât scoaterea la concurs/prelungirea perioadei de depunere a dosarelor pentru ocuparea următoarelor posturi clericale vacante:

Postul de preot slujitor la Parohia Adormirea Maicii Domnului – Băilești, Protoieria Băileşti, cu 1200 de familii, categoria I A;
Postul de preot slujitor la Parohia …..Citeste mai departe