11.02.2019 – Examen de capacitate preoţească, sesiunea martie 2019

| 11 februarie 2019

Mitropolia Olteniei, în colaborare cu Facultatea de Teologie din Craiova, organizează Examen de capacitate preoţească, sesiunea martie 2019.
Examenul se va desfăşura în perioada 04-06 martie 2019, la sediul Facultăţii de Teologie  din Craiova, str. Brestei nr. 24, după următorul program:

Luni, 04 martie 2019
Evaluare psihologică şi pastoral-misionară (probă eliminatorie):
Orele 9,00 – scris, pentru toţi …..Citeste mai departe

11.02.2019 – Sfântă Liturghie Arhierească la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” – Polovragi

| 11 februarie 2019

În cea de a XVII-a Duminica de după Rusalii, a „Cananeencii”, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Altarul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea gorjeană Polovagi. La finele Sfintei Slujbei, Părintele Mitropolit a pus la inima credincioşilor prezenţi la rugăciune cuvânt de binecuvântare şi învăţătură duhovnicească.
Străvechea …..Citeste mai departe