03.09.2019 – Conferinţă de presă pentru ITO 2019

| 3 septembrie 2019

În contextul pregătirilor pentru ITO 2019, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a susţinut o conferinţă de presă în Sala Presei, din cadrul Facultăţii de Teologie din Craiova. Întâlnirea a avut loc marţi, 3 septembrie, de la orele 12,00, în prezenţa celor mai importante trusturi de presă din Cetatea Băniei.

Alături de …..Citeste mai departe

03.09.2019 – Școala şi Biserica susțin educația elevilor de la sate şi orașe*

| 3 septembrie 2019

Cu dragoste părintească, binecuvântăm pe toţi elevii, părinţii şi cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, la începutul anului şcolar 2019-2020.
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2019 ca An omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari). Prin această iniţiativă, s-a dorit evidenţierea faptului că satul este spaţiul în care s-au format …..Citeste mai departe