MSN

26.03.2014 – Examen pentru parohiile Motru I şi Adormirea Maicii Domnului – Băileşti

Examenul pentru ocuparea posturilor vacante de preot II la parohia Motru I, din Protoieria Târgu Jiu Nord şi preot III la parohia „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Băileşti, din Protopopiatul Băileşti, judeţul Dolj, se va desfăşura în data de 1 aprilie 2014, la Centrul de Restaurare, Vizualizare şi Conservare al Facultăţii de Teologie din Craiova. Astfel, de la orele 9,00, candidaţii vor susţine proba scrisă, iar de la 13,00 vor fi evaluaţi la probele orale.

Tematia pentru examen este afişată pe situl oficial al Arhiepiscopiei Craiovei, la rubrica Numiri/Transferuri, după cum urmează: pentru Teologie Dogmatică, Misiologie, Omilie şi Cateheză – la Posturi Vacante – Tematică Concurs (vezi: http://www.mitropoliaolteniei.ro/?page_id=6824) şi pentru disciplinele practice (Liturgică, Muzică Bisericească şi Administraţie Parohială) – la Examen Capacitate Preoţească – Programă (vezi: http://www.mitropoliaolteniei.ro/wp-content/uploads/2012/10/Tematica1.pdf).