MSN

28.03.2014 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

În Duminica 4–a  din Postul Sfintelor Paşti (a Sfântului Ioan Scărarul, 30 martie 2014), Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfinţii Voievozi” din Parohia Amărăştii de Jos I, Protoieria Craiova Sud, judeţul Dolj.

Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va  participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Gyula, la invitaţia Preasfinţitului Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria. Preasfnţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji în Parohia Doba I, localitatea Pleşoiu, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Mânăstirea „Înălţarea Sfintei Cruci” din localitatea Mălaia, judeţul Vâlcea.

Diac. Gheorghe Cioiu