MSN

28.03.2014 – Olimpicii doljeni, binecuvântaţi de Mitropolitul Olteniei


Elevii de la şcolile gimnaziale şi liceale din judeţul Dolj, calificaţi la faza naţională a Olimpiadei de Religie, au fost primiţi, vineri, 28 martie, la Centrul eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei, de către Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu. Mitropolitul Olteniei i-a binecuvântat pe elevi, îndemnându-i totodată să sporească talantul pe care l-au primit de la Dumnezeu, de a face cunoscut în mijlocul oamenilor învăţătura Sa. La finele întâlnirii, fiecare olimpic a primit daruri din partea IPS Părinte.


Cei şase elevi au fost însoţiţi de profesorii de Religie şi de pr. prof. Gheorghe Pîrva, Inspetor de Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj. „Am dorit ca activităţile desfăşurate de elevii noştri să primească binecuvântarea ierarhului, iar rezultatele obţinute la faza naţională a Olimpiadei de Religie să fie cele aşteptate de noi. De altfel, mulţi dintre elevi nu sunt la prima participare, au mai primit premii la acest nivel şi în anii precedenţi, fapt ce ne dă speranţa ca anul acesta premiile să fie şi mai numeroase”, a precizat pr. inspector Pârva. La rândul lor, elevii olimpici s-au arătat încrezători într-o comportare meritorie la faza pe ţară a Olimpiadei. „Pentru mine este o utilă experienţă de viaţă care îmi oferă posibilitatea să mai urc o treaptă spre cunoaşterea lui Dumnezeu, spre cunoaşterea a ceea ce se întâmplă în Biserică şi în interiorul meu”, a mărturisit Fatmah Al Yousef, elevă la Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti” din Craiova.

Faza naţională a Olimpiadei de Religie va fi găzduită de municipiul Slatina, în perioada 7 – 11 aprilie 2014.

Diac Gheorghe Cioiu