MSN

30.04.2014 – Rezultate meritorii pentru elevii seminarişti craioveni

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, elevii Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova au participat, în perioada 23 – 26 aprilie, la Olimpiada Naţională de Religie care a avut loc la Alba Iulia. Elevii seminarişti din Craiova au obţinut rezultate remarcabile. Astfel, la disciplina Studiul Noului Testament, elevul Muscalu Victor-Dănuţ,  clasa 10 – a (coordonator diacon prof. Angel Cristian Stăiculescu), a obţinut premiul I  cu media 9.80, iar elevul Covrig Gheorghiţă Marian, clasa a 12 – a  (coordonator preot prof. Cristin Sperlea), a obţinut premiul special la Teologie Dogmatică.

          „Prin muncă, dăruire şi responsabilitate, elevii seminarişti au obţinut rezultate deosebite la această Olimpiadă Naţională, reîmprospătând tradiţia şcolii noastre, de transmitere a valorilor creştin ortodoxe tinerei generaţii. Cu ajutorul lui Dumnezeu, nădăjduim să fim prezenţi şi în anii viitori  la faza naţională a Olimpiadei şi să obţinem cel puţin aceleaşi rezultate ca şi anul acesta”, ne-a mărturisit părintele prof. Cristin Sperlea.                        

                                                 

Diacon Gheorghe Cioiu