MSN

28.05.2014 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei de praznicul Înălţarea Domnului

Joi, 29 mai, de măritul praznic al Înălţării la cer a Mântuitorului Iisus Hristos,  Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de târnosire a Bisericii „Eroii Neamului” din Craiova.

       Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei si Romanaţilor, va sluji la Catedrala episcopală „Înălţarea Domnului” din Slatina, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Mânăstirea Ostrov, judeţul Vâlcea.

       Conform unui comunicat al Biroului de presă al Patriarhiei Române, joi, 29 mai, de praznicul Înălţarea Domnului, după Sfânta Liturghie, vor fi oficiate, slujbe de pomenire a eroilor neamului românesc în toate catedralele, bisericile, mănăstirile, cimitirele, troiţele şi monumentele acestora din ţară şi străinătate. La ora 12.00, clopotele tuturor locaşurilor de cult ortodoxe vor fi trase în semn de recunoştinţă faţă de eroii care s-au jertfit pentru neam, credinţă şi ţară.                                                            

                                                            Diacon Gheorghe Cioiu