MSN

30.05.2014 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

În Duminica a 7 – a după Rusalii (a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I Ecumenic, 1 iunie 2014),  Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Fratoştiţa, Protoieria Craiova Nord, judeţul Dolj.

       Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Topolniţa din judeţul Mehedinţi.  Sfântul aşezământ monahal de la Topolniţa va găzdui duminică şi cea de a V – a ediţie a „Adunării tinerilor creştini ortodocşi din Episcopia Severinului şi Strehaiei”.

       Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica ce poartă hramurile „Cuvioasa Parascheva” şi „Sfântul Grigorie Decapolitul” din Parohia Stroeşti, Protoieria Horezu, judeţul Vâlcea.

                                                                  Diacon Gheorghe Cioiu