MSN

30.06.2014 – Acord privind amenajarea terenului Bisericii „Sfântul Ilie” din Craiova

 

Vineri, 27 iunie, la Paraclisul mitropolitan „Sfântul Ilie Tesviteanul” din Craiova a fost semnat un acord între Primăria municipiului Craiova si Mitropolia Olteniei care prevede preluarea terenului din curtea sfântului locaş de către municipalitate, în vederea implementării unui proiect de reamenajare urbanistică a zonei. Conform proiectului iniţiat de autorităţile publice locale, în zona din proximitatea Bisericii „Sfântul Ilie” va fi amenajată o piaţetă cu pavaj de granit, bănci, alei şi statui care se vor încadra într-un proiect mai amplu de reabilitare şi reamenajare a centrului vechi al municipiului Craiova. Prezent la eveniment, IPS Părinte Mitropolit Irineu a prezentat în faţa jurnaliştilor prezenţi câteva dintre argumentele care au stat la baza acordului semnat.  „Vechea zonă a oraşului trebuia restaurată, frumuseţea ei arhitecturală trebuia pusă în evidenţă şi era nevoie de sprijinul nostru pentru împlinirea acestei lucrări. Biserica, fiind a tuturor credincioşilor, a tuturor locuitorilor cetăţii, era normal să răspundă acestei necesităţi. În acest mod cred că ne aliniem şi dorinţei şi eforturilor ca oraşul Craiova să devină capitală culturală europeană. Cuprinderea noastră în planul general de reabilitare şi înfrumuseţare a urbei se realizaează nu numai prin semnarea acestei înţelegeri, ci mai ales prin rugăciunile noastre pe care le adresăm Bunului Dumnezeu”, a spus IPS Irineu.

 

                                                           Diac. Gheorghe Cioiu