MSN

31.07.2014 – Arhiepiscopia Craiovei a iniţiat o actiune umnitară pentru sprijinirea persoanelor afectate de inundaţii.

Comunicat de presă     

                                              

              Arhiepiscopia Craiovei a iniţiat o actiune  umanitară  pentru sprijinirea persoanelor afectate de inundaţii.             

     Arhiepiscopia Craiovei adresează un apel de suflet tuturor credincioşilor la  solidaritate crestină, pentru alinarea durerilor semenilor nostri aflati în suferinţă ca urmare a inundaţiilor ce au afectat mai multe localităţi din Oltenia.

     În acest scop, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, în toate bisericile din cuprinsul eparhiei vor fi organizate colecte în cadrul cărora vor fi donate sume de bani, alimente neperisabile şi alte produse de strictă necesitate. Preoţii vor înălţa rugăciuni pentru încetarea ploilor, iar la finalul slujbelor religioase îi vor îndemna pe credincioşi să contribuie din puţinul lor la sprijinirea semenilor afectaţi de cumplitele revărsări de ape. 

   Ne rugăm Bunului Dumnezeu să răsplătească cu binecuvântările sale pe toţi cei care vor contribui la această acţiune umanitară de ajutorare a fraţilor noştri aflaţi în suferinţă!  

                                                   Biroul de presă al Arhiepiscopiei Craiovei