MSN

29.08.2014 – Examen pentru ocuparea Parohiei Romaneşti

Arhiepiscopia Craiovei organizează în data de 3 septembrie concurs pentru ocuparea postului de preot paroh la Parohia Romaneşti, din municipiul Târgu Jiu, Protopiatul Târgu Jiu Sud, judeţul Gorj. Astfel, candidaţii clerici înscrişi la examen, vor susţine proba liturgică, de la orele 7,00, la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova, constând în săvârşirea Sfintei Liturghii. De la orele 10,00, atât candidaţii mireni, cât şi laici se vor prezenta la Centrul Eparhial din Craiova pentru susţinerea probei orale. Examenul scris este programat la orele 11,00.

Tematica pentru examen este afişată pe situl oficial al Arhiepiscopiei Craiovei, la rubrica Numiri/Transferuri, după cum urmează: pentru Teologie Dogmatică, Misiologie, Omilie şi Cateheză – la Posturi Vacante – Tematică Concurs (vezi: http://www.mitropoliaolteniei.ro/?page_id=6824) şi pentru disciplinele practice (Liturgică, Muzică Bisericească şi Administraţie Parohială) – la Examen Capacitate Preoţească – Programă (vezi: http://www.mitropoliaolteniei.ro/wp-content/uploads/2012/10/Tematica1.pdf).