MSN

27.09.2014 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

În Duminica a XVIII – a după Rusalii (28 septembrie), Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de sfinţire a Bisericii „Sfântul Ierarh Antim Ivireanul” din oraşul Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj.

Sâmbătă, 27 septembrie, de hramul Sfântului Antim Ivireanul, Înaltpresfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie, alături de Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului la Catedrala arhiepiscopală  „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vârlcea.

Duminică, 28 septembrie, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin. Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Fălcoieni, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Mănăstirea Surpatele, judetul Vâlcea.

Diacon Gheorghe Cioiu