MSN

31.10.2014 – Centrul social “Sf. Vasile” din Craiova, pregătit pentru o nouă serie de beneficiari

Centrul social pentru persoane fără adăpost „Sfântul Vasile” din Craiova, administrat de Mitropolia Olteniei prin Asociaţia Vasiliada, este pregătit şi în acest an să ofere sprijin pentru persoanele fără adăpost, odată cu intrarea in sezonul friguros. „În cadrul Centrului, beneficiarii primesc găzduire, masă caldă, asistenţă medicală, consiliere psihologică şi spirituală, îndrumare şi sprijin concret în obţinerea unor documente personale precum cărţi de identitate şi acte de stare civilă, mediere în vederea găsirii unui loc de muncă”, a precizat coordonatorul Centrului „Sfântul Vasile”, diacon Sorin Pârvănescu.

Aşezământul pentru persoane fără adăpost „Sfântul Vasile” funcţionează în baza unui parteneriat încheiat între Arhiepiscopia Craiovei, prin Asociaţia Vasiliada şi Consiliul Local al Primăriei Craiova. Deschiderea oficială a avut loc în data de 1 februarie 2011, când a fost săvârşită şi slujba de sfinţire de către Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. În această perioadă de timp, peste 300 de persoane au beneficiat de serviciile Centrului a cărui capacitate este de 52 de persoane care pot fi găzduite pentru cel mult 12 luni. „Grupul nostru ţintă îl reprezintă persoanele fără adăpost, care locuiesc în stradă de o perioadă mare de timp. În general, sunt persoane evacuate în urma retrocedărilor, care şi-au pierdut locuinţele în urma datoriilor accumulate la instituţii financiare de stat sau private, bătrâni alungaţi de proprii copii, mame şi copii abuzaţi, precum şi tineri ieşiţi din sistemul instituţionalizat de stat”, a mai adăugat diaconul Sorin Pârvănescu.

Diacon Gheorghe Cioiu