MSN

26.11.2014 – Cercuri pastoral-misionare în Protoieria Craiova Sud

 

Preoţii din cercurile pastorale Amărăşti, Livezi şi Viişoara, din Protopopiatul Craiova Sud, s-au întâlnit săptămâna trecută în cadrul mai multor activităţi pastoral-misionare programate pentru această lună. Prima întâlnire, organizată la Parohia Amărăşti II, a debutat cu Taina Sfântului Maslu. Au luat parte câteva zeci de credincioşi din localitate. La final, preoţii din Cercul pastoral-misionar Amărăşti au dezbătut mai multe teme liturgice, teologice şi de istorie bisericească, de interes pentru credincioşii prezenţi. În această săptămână, marţi, 25 noiembrie, a fost rândul preoţilor din Cercul pastoral-misionar Sadova să se întâlnească la biserica parohială din localitatea doljeană Piscul Sadovei. Activitatea a debutat, de asemenea, cu Taina Sfântului Maslu, săvârşită în sobor de preoţi, spre sănătatea sufletească şi trupească a credincioşilor. „Activităţile pastoral-misionare, programate în cadrul cercurilor parohiale din protopopiatul nostru, au menirea de a-i întări duhovniceşte pe credincioşi, de a promova colaborarea şi frăţietatea şi solidaritatea în rândul slujitorilor noştri. În acest sens, fiecare întâlnire este precedată de slujba Sfântului Maslu. După săvârşirea ei, în faţa credincioşilor, preoţii dezbat teme de actualitate sau diverse subiecte teologice menite să lămurească probleme de ordin pastoral. Anul acesta am avut în vedere viaţa, activitatea şi opera Sfinţilor Martiri Brâncoveni, prăznuiţi în chip deosebit în Biserica noastră la împlinirea celor 300 de ani de la muceniceasca lor săvârşire. Nădăjduim ca fiecare întâlnire să fie cu folos pentru slujitorii din protoieria noastră şi să-i apropie mai mult în slujire şi comuniune“, a spus pr. Grigore Vulcănescu, protoiereu al Protopopiatului Craiova Sud. 

(Diac. Ioniţă Apostolache)