MSN

29.11.2014 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

În Duminica a XXX – a după Rusalii şi de praznicul Sfântului Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României (30 noiembrie), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie, alături de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, la Catedrala patriarhală din Bucureşti. Din soborul de ierarhi, preoţi şi diaconi va face parte şi Preafericitul Părinte Patriarh Ioan al X–lea, Patriarhul Antiohiei şi al Întregului Orient, aflat într-o vizită frăţească în Patriarhia Română, la invitaţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului şi  Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, vor sluji la Mânăstirea „Peştera Sfântului Apostol Andrei” din localitatea Ion Corvin, judeţul Constanţa, la invitaţia Înaltpreasfinţitului Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului. Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Caracal, judeţul Olt, iar Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la hramul Catedralei arhiepiscopale din Galaţi, la invitaţia Înaltpreasfinţitului Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos.

Diacon Gheorghe Cioiu