MSN

31.01.2015 – Sfântul Trifon sărbătorit în Oltenia după tradiţia străbună


În fiecare an, la 1 februarie, Biserica noastră îl pomeneşte pe Sfântul Mucenic Trifon. Sfântul Mucenic este cunoscut ca fiind ocrotitorul ogoarelor, deoarece într-o primăvară, semănăturile locuitorilor din Campsada (localitate din Asia Mică) erau puse în pericol de o mulţime de lăcuste. Trifon s-a rugat lui Dumnezeu să scape ogoarele de pierderea lor, lucru care s-a şi întâmplat. De atunci şi până astăzi, Sfântul Trifon este cinstit ca ocrotitorul ţarinilor şi grădinilor oamenilor., ocrotitorul ogoarelor.   Conform unei vechi tradiţii locale, în mai multe localităţi din judeţul Dolj sunt oficiate în această zi slujbe de binecuvântare a plantaţiilor de viţă de vie, a grădinilor şi livezilor. Astfel, la Galicea Mare, Segarcea, Cerăt sau Lipovu, preoţii vor rosti rugăciuni pentru roadă bogată, stropind viţa de vie cu apă sfinţită pentru a o proteja de dăunători, secetă sau grindină.

În zona Olteniei, tradiţia îl consideră pe Sfântul Trifon protector al viilor, grădinilor şi livezilor. Aici se practică un ritual complex de pregătire a viei pentru noul sezon, cunoscut sub numele de Arezeanul (Taiatul) viilor. Denumirea de Arezean, ca de altfel şi obiceiul întâlnit numai în această parte de sud a Olteniei, se crede a fi un împrumut de la bulgari, care numesc sărbătoarea Trifon Zarezan, adica Trifon Tăietorul.

(Diacon Gheorghe Cioiu)