MSN

27.02.2015 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei în Duminica Ortodoxiei

În prima Duminică din Postul Sfintelor Paşti (a Ortodoxiei, 1 martie 2015), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană “Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Mânăstirea Topolniţa, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii din Parohia Vlaici, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica “Înălţarea Domnului – Ostroveni” din Râmnicu Vâlcea.

Diacon Gheorghe Cioiu