MSN

27.03.2015 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Sâmbătă, 28 martie 2015, ora 12.00, Inaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi slujba punerii pietrei de temelie pentru o nouă biserică ce va fi ridicată în cartierul din zona magazinului Selgros de lângă Craiova, iar Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Jiana, judeţul Mehedinţi.

În Duminica a 5 – a din Postul Sfintelor Paşti (a Cuvioasei Maria Egipteanca, 29 martie 2015), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea „Sfânta Treime” din localitatea Strâmba, judeţul Gorj.

Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica “Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Cerneţi, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Greci, Comuna Osica de Sus,  judeţul Olt, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica “Sfânta Cuvioasă Parascheva” din  Parohia Mădulari, Comuna Cernişoara, judeţul Vâlcea.

Diacon Gheorghe Cioiu