MSN

29.05.2015 – Conferinţă preoţească la Târgu Jiu

Ultima din seria conferinţelor pastoral misionare de primăvară din Arhiepiscopia Craiovei a reunit joi, 28 mai, preoţii din protoieriile Târgu Jiu Sud şi Târgu Jiu Nord. Desfăşurată sub auspiciile „Anului omagial al parohiei şi al mănăstirii azi”, întrunirea a fost prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. După cum ne-a precizat pr. protoiereu Marian Mărăcine de la Protoieria Târgu Jiu Nord, ziua a început cu săvârşirea Sfintei Liturghii la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din cartierul Vădeni, după care a fost săvârşită slujba de binecuvântare a noului sediu al Protoieriei Târgu Jiu Nord, situat într-o clădire istorică a municipiului, ridicată în secolui XVII şi cunoscută sub numele de Casa Cornea Brăiloiu. Lucrările conferinţei au debutat cu prezentarea prelegerii pe tema „Misiunea parohiei şi mănăstirii azi”, de către preotul Cătălin Mănescu de la Parohia Hodoreasca, comuna Câlnic, Protoieria Târgu Jiu Sud. Prelegerea a fost urmată de întrebări şi dezbateri pe marginea subiectului abordat. La final, IPS Părinte Mitropolit Irineu  a prezentat câteva concluzii reieşite în urma dezbaterilor şi luărilor de cuvânt din cadrul  întrunirii şi a subliniiat importanţa misiunii preotului în viaţa comunităţii de credincioşi ce formează parohia.pr. Gheorghe Cioiu