MSN

29.05.2015 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei


Duminica Pogorârii Sfântului Duh (Rusaliile, 31 mai 2015)

În Duminica a 8-a după Sfintele Paşti ( a Rusaliilor, 31 mai 2015), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Parohia Cârbeşti, Protoieria Târgu Jiu Sud, judeţul Gorj.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea.

Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica „Sfânta Treime” din Caracal, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica „Înălţarea Domnului”- Ostroveni din Râmnicu Vălcea.

Praznicul Sfintei Treimi (luni, 1 iunie 2015)

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Mănăstirii „Sfânta Treime”- Strâmba, judeţul Gorj.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la hramul Mănăstirii Cozia din judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la hramul Mănăstirii Mraconia, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Câmpu Mare, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica „Înălţarea Domnului”- Ostroveni din Râmnicu Vălcea.

Preot Gheorghe Cioiu