26.06.2015 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Duminica a IV – a după Rusalii (28 iunie 2015)

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Ilie Tesviteanul” din Craiova

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Mănăstirea Dintr-un Lemn, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica „Sfânta Treime” din Parohia Ponoarele, filia Gărdăneasa, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Catedrala episcopală „Înălţarea Domnului” din Slatina, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica „Înălţarea Domnului” – Ostroveni din Râmnicu Vâlcea.

Praznicul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” (29 iunie 2015)

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, vor sluji la sărbătoarea celui de-al doilea hram al Catedralei episcopale din Deva, la invitaţia Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei.

Preot Gheorghe Cioiu