MSN

24.07.2015 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Sâmbătă, 25 iulie, de praznicul Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Mânăstirii Sfânta Ana din Orşova, judeţul Mehedinţi. Alături de Mitropolitul Olteniei vor mai sluji: Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, chiriarhul locului şi Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojeanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

În Duminica a VIII-a după Rusalii (26 iulie), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, iar Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica „Sfântul Ilie Tesviteanul” din Drobeta Turnu Severin.

Preot Gheorghe Cioiu