MSN

25.09.2015 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

În Duminica a 18 – a după Rusalii (27 septembrie 2015), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae”, filie a Parohiei Melineşti, Protoieria Craiova Nord, judeţul Dolj.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji împreună cu Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vălcea, în zi de prăznuire a ocrotitorului eparhiei, Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul. Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica din satul Cerna Vârf, filiea Parohiei Buseşti, Protoieria Baia de Aramă, judeţul Mehedinţi, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Pestra, comuna Dăneasa, Protoieria Caracal, judeţul Olt.

Preot Gheorghe Cioiu