MSN

27.11.2015 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei:

Duminica a 30 – a după Rusalii (29 noiembrie 2015)

Înaltpreasfinţitul Părinte  Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Mănăstirea Gura Motrului, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Băbiciu II, Protoieria Corabia, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica „Toţi Sfinţii” din Râmnicu Vâlcea.

Praznicul Sf. Ap. Andrei, cel Întâi chemat, ocrotitorul României(30 noiembrie 2015)

Înaltpreasfinţitul Părinte  Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va  săvârşi Sfânta Liturghie la  Catedrala mitropolitană din Sibiu.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului şi Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, vor sluji la Mănăstirea „Peştera Sfântului Apostol Andrei” din Arhiepiscopia Tomisului, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Pereţu, Protoieria Caracal, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la hramul Catedralei arhiepiscopale din Galaţi.

Preot Gheorghe Cioiu