MSN

29.01.2016 – Copiii Centrului social „Aripi de Lumină” în vizită la Colegiul „Gheorghe Chițu”

Copiii Centrului pentru copii,, Aripi de Lumină” au fost la sfârșitul săptămânii trecute în vizită la Colegiul Național Economic ,,Gheorghe Chițu” unde, împreună cu elevi ai clasei a -IX-a și profesori îndrumători, au desfășurat o activitate de preparare a unui desert. Activitatea, înscrisă în cadrul Parteneriatului Educațional încheiat pentru anul scolar 2015-2016, a fost primită cu mare bucurie și entuziasm de copiii care frecventează Centrul social ,, Aripi de Lumină”, fiind pentru ei prima experientă de acest gen.

Copiii au fost invitați să contribuie la pregătirea unui desert, având la dispoziție toate ingredientele necesare. Doamnele profesoare s-au asigurat că elevii și-au însușit modalitatea și etapele de lucru, astfel că liceenii, împreună cu prietenii lor mai mici, au pregătit cornulețe, participand cu interes la desfășurarea activitătii și bucurându-se la final de rezultatul muncii lor, prin degustarea produselor. „Prin această activitate s-a urmărit formarea unor deprinderi de viată independentă, cunoașterea importanței realizării unor preparate în casă, educarea copiilor în spiritul petrecerii timpului liber într-un mod util, plăcut si creativ, conștientizarea afectivității de grup ca suport al prieteniei. Mulțumim tuturor persoanelor implicate, care contribuie la cultivarea valorilor autentice în conștiința și sufletele copiilor prin participarea directă la acțiunile derulate în cadrul parteneriatului educațional”, a precizat Elena Stănulică, coordonatorul Centrului social „Aripi de Lumină”, al Asociației Vasiliada, aflată sub patronajul Mitropoliei Olteniei.

Gabriela Firu