MSN

29.01.2016 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, de praznicul Sfinţilor Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur, hramul Facultăţii de Teologie din Craiova, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul mitropolitan “Maica Domnului – Dudu” din Craiova, împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

În Duminica a 32-a după Rusalii (31 ianuarie 2016), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul mitropolitan “Sfântul Gheorghe – Vechi” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Mănăstirea Cozia, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Drobeta Turnu Severin, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Călineşti – Prisaca, comuna Vulpeni, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica “Toţi Sfinţii” din Râmnicu Vâlcea.

Preot Gheorghe Cioiu