MSN

26.02.2016 – Asociatia Vasiliada, in finala Galei Nationale a Excelentei in Asistenta Sociala

Asociaţia Vasiliada este singurul ONG din Romania nominalizat in finala Galei Nationale a Excelentei in Asistenta Sociala, la categoria “Institutia Anului”.

Evenimentul va avea loc in data de 14 martie, la Bucuresti, fiind organizat anual de Colegiul National al Asistentilor Sociali din Romania, cu scopul de a pune in lumina importanta profesiei de asistent social, rezultatele muncii asistentilor sociali, profesionistii si institutiile care desfasoara programe de asistenta sociala.

Anul acesta, Vasiliada implineste 15 ani de activitate sociala in beneficiul persoanelor si comunitatilor aflate in dificultate, din Oltenia. Suntem onorati ca munca Asociatiei Vasiliada este apreciata prin aceasta nominalizare si multumim tuturor celor care cred in misiunea noastra” a declarat parintele Adrian Stanulica, presedintele Asociatiei Vasiliada.

In cei 15 ani de activitate sociala, Asociaţia Vasiliada a devenit una dintre cele mai reprezentative organizatii non guvernamentale caritabile din Sud-Vestul Romaniei, dezvoltand numeroase proiecte sociale pentru sprijinirea copiilor aflati in dificultate, persoanelor fara adapost, tinerilor cu dizabilitati sau persoanelor fara loc de munca.

“Vasiliada Sfantului Vasile cel Mare traieste si astazi prin lucrarea Vasiliadei, in duhul temerii de Dumnezeu si al sulujirii aproapelui, nedezicandu-se intru nimic de menirea ei, ajutorarea persoanelor si comunitatilor aflate in dificultate” a subliniat Inaltpreasfintitul Acad. Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei si Mitropolitul Olteniei.

Pentru a putea sprijini un numar cat mai mare de persoane aflate in dificultate, Asociatia Vasiliada a initiat parteneriate cu institutii publice si private, dezvoltand proiecte si campanii sociale la care s-au alaturat si numeroase persoane publice, precum: Baronesa Emma Nicholson de Winterbourne, Paula Seling, Tudor Gheorghe, Felicia Filip, Liana Stanciu, Cristian Tabara, Ducu Bertzi, Natasa Raab si Diana Tugui.

“Intre Asociatia Vasiliada si TVR Craiova s-a legat, in timp, mai mult decat o colaborare, s-a legat o prietenie. De mai bine de 10 ani promovam campanii sociale si construim impreuna mesaje care sa vina in ajutorul intregii noastre comunitati”, a declarat  Anca Dindirică, coordonator cu atributii de director TVR Craiova.

In ultimul an, activitatea Asociatiei poate fi rezumata in cifre, astfel:

  • 2954 beneficiari direcţi,
  • 9 aşezăminte sociale,
  • 9 proiecte sociale,
  • 37 angajaţi,
  • 87 voluntari,
  • 43 parteneriate active.

Detalii despre activitatea Asociatiei Vasiliada pot fi gasite si pe:

www.AsociatiaVasiliada.ro
https://www.facebook.com/asociatia.vasiliada

Gabriela Firu