MSN

28.03.2016 – Episcopia Slatinei şi Romanaţilor, 8 ani de la înfiinţareClericii, monahii şi credincioşii din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor au  sărbătorit vineri, 25 martie, pe lângă Praznicul „Bunei Vesti”, aniversarea a opt ani de existenţă a eparhiei şi împlinirea a cinsprezece ani de arhierie a arhipăstorului ei, Preasfinţitul Părinte Episcop Sebastian. Momentele liturgice dedicate acestor evenimente au avut loc în noua Catedrală episcopală cu hramul „Înălţarea Domnului” din municipiul Slatina, unde a fost săvârşită Sfânta Liturghie Arhierească.

Sărbătoarea Bunei Vestiri a adus în mijlocul credincioşilor slătineni prilej de întreită prăznuire: slujba închinată Maicii Domnului, sărbătorirea a opt ani de la înfiinţarea eparhiei şi a celor 15 ani de slujire întru arhierie a PS Părinte Sebastian. Momentul a fost marcat prin săvârşirea Sfintei Liturghii Arhiereşti, la Catedrala Episcopală din municipiu. Soborul arhiereilor prezenţi la sfânta slujbă a fost condus de Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Alături de IPS Părinte Irineu au slujit: Înaltpreasfinţitul Părinte Tudosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.„Fecioara Maria redresează cumpăna existenţei noastre”

În cuvântul de învăţătură de la finalul Sfintei Liturghii, Mitropolitul Olteniei a vorbit despre importanţa şi semnificaţia teologică a Praznicului „Bunei Vestiri” în iconomia mântuirii neamului omenesc. „Sfânta Evanghelia  de la Luca 1, 24-38) descrie întâlnirea Fecioarei Maria cu Arhanghelul Gavriil, cel care a venit să-i aducă Vestea cea Bună a întrupării Mântuitorului nostru Iisus Hristos. O întâlnire ce reprezintă momentul de început al mântuirii lumii. Un moment ce poate fi asemănat cu cel al Facerii, când Dumnezeu a făcut cerul şi pământul. Un început al creaţiei, atunci şi acum, un moment de început al re-creaţiei, al restaurării, al mântuirii. Atunci lumea a fost adusă din nefiinţă la fiinţă, iar prin păcatul lui Adam timpul a început să curgă spre pierzanie, iar acum cursul timpului a fost schimbat şi a început să se scurgă spre folosul şi mântuirea noastră. Căci din clipa în care Fecioara Maria a spus: «Fie mie după cuvântul Tău!» (Luca 1, 38), viaţa lumii a căpătat un nou sens, iar timpul s-a reîntors spre Dumnezeu. Drept pentru care şi numărăm anii existenţei noastre de la naşterea Mântuitorului Hristos, iar Maica Domnului a devenit cu adevărat Uşă a Raiului. Dacă Eva a fost înşelată de satana în Rai şi ne-a zămislit spre moarte, Fecioara Maria redresează cumpăna existenţei noastre. Ea devine Eva cea nouă care răscumpără greşala protopărinţilor noştri odată cu naşterea Celui care ne-a izbăvit din robia păcatului şi a morţii. Astfel, dacă Mântuitorul Iisus Hristos ne cuprinde pe toţi în firea Sa, Maica Domnului ne păzeşte sub sfânt acoperământul său. De aceea, întreaga făptură o cinsteşte ca pe Împărăteasa cerului şi a pământului, aşa cum o numea proorocul David: «Stătut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită şi prea înfrumuseţată» (Ps. 44). O numim Mamă a poporului lui Dumnezeu, drept pentru care îi aducem slavă şi cinstire, aşa cum se cuvine Născătoarei de Dumnezeu şi Maicii vieţii noastre”, a spus IPS Părinte Irineu.

În încheierea cuântului său, IPS Părinte Mitropolit l-a felicitat pe PS Sebastian şi i-a urat mulţi ani cu sănătate şi rodnică arhipăstorire.„La fiecare praznic al Bunei Vestiri să ne bucurăm de aceste împliniri”

La rândul său, PS Părinte Sebastian a mulţumit înalţilor ierarhi, preacucernicilor preoţi, oficialităților şi tuturor credincioşilor care au participat la Sfânta Liturghie pentru că i-au fost alături la ceas aniversar. „Noi aducem mulţumire lui Dumnezeu şi Maicii Domnului, sub acoperământul căreia a fost înfiinţată această eparhie, pentru darurile şi sporul ce le adaugă an de an lucrării noastre, în aşa fel încât la fiecare praznic al Bunei Vestiri să ne bucurăm de aceste împliniri. Îl rugăm pe Bunul Dumnezeu şi pe Preasfânta Sa Maică să ne fie alături şi în continuare, să ne ajute în lucrarea noastră duhovnicească pe aceste meleaguri binecuvântate ale Oltului, să ne ajute să fim mai buni, mai credincioşi, să fim cu adevărat meodele de slujitori, de urmaşi ai Sfinţilor Apostoli şi ai învăţăturii lor”, a încheiat PS Sebastian.

Pr. Gheorghe Cioiu