MSN

28.03.2016 – Cercuri pastoral-misionare în judeţul Dolj

Preoţii din Protopopiatele Craiova Sud şi Craiova Nord s-au îtâlnit săptămâna trecută în cadrul mai multor activităţi pastoral-misionare, organizate spre folosul credincioşilor olteni din parohiile Marotinul de Jos şi Goieşti. Astfel, la biserica parohială din Marotinu de Jos peste 80 de credincioşi au participat la Taina Sfântului Maslu, săvârşită de Praznicul „Bunei Vestiri”, după Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Slujba a fost săvârşită de preoţii din cercul pastoral Amărăşti, în frunte cu pr. Ion Voiculescu Boangher, parohul credincioşilor din Marotinul de Jos. La finele programului liturgic, preotul Gheorghe Murgan, de la Parohia Gjizdăveşti, a prezentat referatul cu tema „Postul şi rugăciunea ca mijloace de pregătire a credinciosului pentru primirea Sfintelor Taine”. Următoarea întâlnire a preoţilor din cercul pastoral Amărăşti a fost stabilită pentru data de 1 aprilie, la Parohia Marotinu de Sus.

În Protopopiatul Craiova Nord, preoţii din cercul pastoral nr. 10 s-au întâlnit la Parohia Godeni, judeţul Dolj. A fost oficiată mai întâi slujba Sfântului Maslu în Biserica „Sfântul Prooroc Ilie Tezviteanul”, soborul slujitorilor fiind condus de pr. paroh Emilian Cimpoeru. La final, pr. Marius Bârlădeanu a prezentat o cateheză despre „post şi milostenie”.

Arhid. Ioniţă Apostolache