MSN

29.07.2016 – Noi duhovnici în Arhiepiscopia Craiovei: „După această măsură veţi fi şi judecaţi!”


12 preoţi din Arhiepiscopia Craiovei au primit duhovnicia vineri, 29 iulie. Slujba de hirotesie a fost săvârşită la Paraclisul mitropolitan „Toţi Sfinţii” din incinta Centrului eparhial de către Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

Au primit hirotesia întru duhovnic: preot Lucian Grigorie, pe seama parohiei Scaeşti, protoieria Craiova Nord, preot Dumitru Mirulescu, pe seama parohiei Sadu II, protoieria Târgu Jiu Nord, preot Constantin Alin Nicola, pe seama parohiei Comoşteni, protoieria Băileşti, preot Dumitru Trufelea, pe seama parohiei Cârbeşti, protoieria Târgu Jiu Sud, preot Alin Ionuţ Isuf, pe seama parohiei Frasinu, protoieria Târgu Cărbuneşti, preot Ionuţ Viorel Bordeiaş, pe seama parohiei Stolojani, protoieria Târgu Jiu Nord, preot Adrian Nicolae Calotă, pe seama parohiei Buzeşti, protoieria Târgu Cărbuneşti, preot Mădălin Ţicleanu, pe seama parohiei Raci, protoieria Târgu Jiu Sud, preot Laurenţiu Constantin Baciu, pe seama parohiei Bârseşti, protoieria Târgu Jiu Nord, preot Marian Cosmin Cîrţu, pe seama parohiei Ghidici, protoieria Băileşti, preot Alexandru Anghel Roman, pe seama parohiei „Sfântul Nicolae” din Calafat, protoieria Băileşti şi preot Stelian Ovidiu Grama, pe seama parohiei Bârseşti, protoieria Târgu Jiu Nord, judeţul Gorj.


„Preoţia este cel mai mare dar pe care Dumnezeu l-a dat oamenilor”

În cuvântul de învăţătură adresat proaspeţilor duhovnici la finalul slujbei de hirotesie, IPS Irineu a subliniat importanţa darului preoţiei în lumea creştină. „Preoţia este cel mai mare dar pe care Dumnezeu l-a dat oamenilor. Nici îngerii, nici stpânirile, nici arhanghelii şi nicio altă creaţie a Domnului nu are acest dar. Pentru că numai omul este făcut după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu. Aşadar, prin Taina Sfintei Preoţii aţi fost aleşi şi ridicaţi dintre oameni spre a fi aşezaţi în această slujire, spre a putea lega şi dezlega păcatele oamenilor. Să reţineţi însă nu numai importanţa acestei chemări, ci mai ales responsabilitatea foarte mare care decurge din ea. Nu este totuna a fi un simplu credincios, sau a fi preot. Căci după măsura înălţimii la care a-ţi fost chemaţi, după această măsură veţi fi şi judecaţi. Dacă Dumnezeu ne-a ales, nu putem fi astfel decât Mântuitorul Iisus Hristos care, ne amintim cum a lăsat o turmă întreagă spre a pleca în căutarea oii celei pierdute. De aceea, este necesară multă osteneală, este necesar să ne facem tuturor toate, aşa cum ne îndeamnă Sfântul Apostol Pavel, pentru ca toţi cei încredinţaţi nouă să rămână în turma dreptmăritorilor ceştini, vrednici fii ai Tatălui nostru din ceruri”, a încheiat IPS Părinte Mitropolit Irineu. La final, fiecare preot a primit din partea Mitropolitului Olteniei câte un Aghiasmatar şi o Sfântă Cruce.


„Este o zi deosebită pentru noi”

Bucurie duhovnicească a primirii acestui sfânt dar a fost împărtăşită deplin de cei 12 clerici olteni. „Este o zi deosebită pentru noi, cei doisprezece preoţi ce ne-a dus cu gândul şi la modelul celor doisprezece apostoli. A fost un act sacru ce ne-a investit cu puterea de a săvârşi Taina Sfintei Spovedanii, de a da sfaturile duhovniceşti necesare spre a-i putea apoi împărtăşi pe credincioşi cu trupul şi sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos”, a spus pr. Ionuţ Viorel Bordeiaş, de la Parohia Stolojani, protoieria Târgu Jiu Nord. „Aducem mulţumire Bunului Dumnezeu şi ierarhului nostru pentru darul pe care l-am primit astăzi. De acum, putem spune că împlinim cu adevărat îndemnul Mântuitorului de a lega şi dezlega păcatele oamneilor, de a-i îndruma pe calea ce duce către Împărăţia cea veşnică a cerurilor”, a adăugat pr. Mădălin Ţicleanu, slujitor la Parohia Raci, din Protopopiatul Târgu Jiu Sud.

Preot Gheorghe Cioiu