MSN

31.10.2016 – Zilele spirituale ale oraşului Craiova”, la cea de a doua ediţie

În perioada 24 octombrie – 1 noiembrie, Cetatea Băniei a găzduit o serie de activităţi culturale şi duhovniceşti, aşezate sub genericul „Zilele spirituale ale oraşului Craiova”. Proiectul, aflat anul acesta la cea de a doua ediţie, se desfăşoară cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Irineu, având în centru praznicul Sfântului Mare Mucenic Dmitrie, ocrotitorul Catedralei Mitropolitane şi al oraşului. Şirul activităţilor programate pentru această perioadă a fost deschis săptămâna trecută, pe 24 octombrie, prin dezbaterea cu tema „Biserica Mănăstirii Coşuna Bucuvăţul Vechi”, găzduită de Biserica „Sfântul Nicolae” a Seminarului Teologic din Craiova. Invitaţi speciali pentru această întâlnire au fost istoricii Dinică Ciobotea şi Toma Rădulescu, împreună cu mai tânărul coleg de breaslă lect. dr. Liviu Ilie, de la Facultatea de Istorie din Craiova. Cea de a doua activitate a avut loc vineri, 28 octombrie, la Centrul de restaurare şi vizualizare al Arhiepiscopiei Craiovei. Astfel, în mijlocul studenţilor şi masteranzilor de la Facultatea de Teologie a poposit dr. Florin Marinescu, cunoscut istoric şi cercetător al documentelor româneşti de pe Sfântul Munte. În cadrul prelegerii susţinute, domnia sa a făcut o trecere în revistă a experienţelor personale, împlinite pe plan profesorional, în demersul de cercetare a documentelor româneşti de la Athos. Alături dr. Florin Marinescu a fost prezent şi profesorul Apostolos Patelakis, cadru didactic la Institutul de Studii Balcanice din Tesalonic. În aceeaşi zi, spre seară, Biserica „Sfinţii Arhangheli” din Craiova a împărtăşit o aleasă bucurie, câteva zeci de credincioşi şi oameni de cultură, participând la lansarea monografiei sfântului locaş, alcătuită de dr. Toma Rădulescu. Ultima activitate din seria de evenimente închinate „Zilelor spirituale ale oraşului Craiova” este Simpozionul Intarnaţional „Artă iconografică în contemporaneitate”, în desfăşurare la Centrul de conservare şi restaurare al Arhiepiscopiei Craiovei. Întâlnirea de înaltă ţinută academică reuneşte profesori, cercetători şi oameni de artă de la mai multe instituţii universitare şi culturale din ţară şi străinătate. Invitat special este academicianul Sorin Dumitrescu.


Arhid. Ioniţă Apostolache