MSN

27.01.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

În Duminica a 17-a după Rusalii (a femeii cananeence, 29 ianuarie 2017), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul mitropolitan „Sfântul Gheorghe Vechi” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala archiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica „Sfântul Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin,  Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Comanii de Jos, localitatea Drăgăneşti, Protoieria Caracal, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica din Parohia Vasilaţi, Protoieria Drăgăşani, judeţul Vâlcea.

Luni, 30 ianuarie 2017, în ziua de prăznuire a Sfinţilor Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur, hramul Facultăţii de Teologie din Craiova, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul mitropolitan “Maica Domnului – Dudu” din Craiova, împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului. După Sfânta Liturghie, manifestările dedicate Sfinţilor Trei Ierarhi vor continua în sala “Mitropolit Nestor Vornicescu” a Centrului de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare al Arhiepiscopiei Craiovei din str. Brestei, nr. 24, cu o întrunire festivă.

Preot Gheorghe Cioiu