MSN

27.02.2017 – Un nou consilier administrativ pentru Arhiepiscopia Craiovei

În cadrul şedinţei de permanenţă a Consiului Eparhial, întrunit vineri, 24 februarie, IPS Părinte Mitropolit Irineu a investit în funcţia de consilier administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei pe pr. Bogdan Claudiu Trifu, slujitor la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” – Oota din Craiova. Cu acest prilej, noul consilier administrativ a depus jurământul de credinţă şi a primit rangul bisericesc de iconom stavrofor.

Pr. Bogdan Trifu este absolvent al Seminatului Teologic „Sf. Grigorie Teologul” din Craiova şi al Facultăţii de Teologie din Craiova, unde a urmat cursuri de masterat. În prezent este doctorand al Şcolii Doctorale „Sfântul Nicodim” din cadrul aceleiaşi facultăţi de teologie, la specializarea Misiologie. Pe plan administrativ, a îndeplinit ascultarea de administrator al Paraclisului Mitropolitan „Madona Dudu” din Craiova şi de secretar la Protopopiatul Craiova Sud.

Pr. Ioniţă Apostolache