17.03.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

În Duminica a treia din Postul Sfintelor Paşti (a Sfintei Cruci, 19 martie 2017), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mănăstirea Vişina din judeţul Gorj.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji, împreună cu Preasfinţitul Părinte Timotei, Episcopul Spaniei şi Portugaliei şi cu Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, la Mănăstirea „Înălţarea Sfintei Cruci” din judeţul Vâlcea; Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală cu hramurile “Învierea Domnului” şi “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, iar   Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Redea de Apus, localitatea Redea, Protoieria Caracal, judeţul Olt.

Preot Gheorghe Cioiu